kayıt

tuzlu kahve

 1. 1
  isteme merasiminde damadın imtihanı olarak ikram edilir. bir nevi dayanıklılık testidir. kahveyi bitiren kızın gönlünde yıldızlı pekiyi yi kapmış olur..*
  #33410 toprakcomlek | 10 yıl önce
   
 2. 2
  Asım Yıldırım'ın anlatımıyla;

  (www.dailymotion.com/...
  #33419 pazarbaşı | 10 yıl önce
   
 3. 3
  Her ne kadar tecrübe etmesekte efsaneleri ile büyüdüğümüz kız isteme merasiminde damat adayına yapılan zulümdür.
  #33422 şehzade | 10 yıl önce
   
 4. 4
  damat adayına yapılan esprili türk toplumunda büyüyen genç kızın "yüreğime hoşgeldin" deme şeklidir.
  #33424 hatkubay | 10 yıl önce
   
 5. 5
  bir dizide ki açıklanışı ise ata sporu.
  #33456 eddai | 10 yıl önce
   
 6. 6
  (bkz: vuslat)
  #33474 şehzade | 10 yıl önce
   
 7. 7
  starbucksta ve benzeri mekanlarda satılan kahve.
  #33477 sıfır.yedi | 10 yıl önce
   
 8. 8
  Bu adeti bilmeyen bir damat adayının iç sesini duyar gibiyim:

  -Kahveye tuz atan yemeğe ne atar acaba? Yemek, yemek yapabiliyor mu, aman olsun öğrenir yapa yapa, öğrenir öğrenir(?). Üff kayınpeder de dikti gözünü üstüme, içiyoruz işte ne var? Altı üstü bir kahve, insan yapamaz mı, değil mi ama? Neyse az kalmış bir yudum daha... Ohh bitti. inşaallah akşam yemeğine kalın demezler, yemem, vallaha da yemem, billaha da yemem.  #389106 dertli gözlük | 9 yıl önce
   
 9. 9
  Sevdiği kişiyi isteyip te alana, bal gibi gelir. * Bir yandan da hayatın müşterekliğini dile getirmektedir. yani "benden her zaman tatlı ve tekdüze bir evlilik bekleme, hayatın neler çıkaracağı belli olmaz, tatlılığı kadar, tuzu da var" mesajını içeriyor da olabilir.
  #389138 filozofkarga | 9 yıl önce
   
 10. 10
  deneyip denememekte kararsız kalınabilir, ya yanlış adrese giderse.
  #389156 eflin | 9 yıl önce
   
 11. 11
  Kız istemeye gidildiğinde damadın kaderi olan içecek.
  #389168 dertlimuzur | 9 yıl önce
   
 12. 12
  (bkz: isotlu kahve)
  #434986 sır | 8 yıl önce
   
 13. 13
  gelin kızımızın daha ilk görüşmede yapacağı cadılıklardan bir kuple sunmasıdır. *
  #434990 dertli gözlük | 8 yıl önce
   
 14. 14
  (bkz: şımarıklık)

  nerden gelmiş bu ''tuzlu kahve'' geleneği diye baktım, düzgün kaynaklı bir malumat bulamadım. ama ortalıkta dolanan dayanaksız iki şey mevcut:

  ilki kız istemeye gelen damat adayını reddetmek için kullanılan bir yöntem.

  ikincisi bir anı. osman fevzi bey diye biri, müstakbel refikasını istemeye gidince kahvesinin tuzlu olduğunu fark eder. gelin hanım yanlışlıkla kahveye tuz atmıştır bu yüzden çok utanır. osman fevzi bey de onu mahcup etmemek için “Aman efendim, ne hoş bir tesadüf, bendeniz, asker tabiatli olduğumdan herhalde, kahveyi tuzlu içerim. İnşaallah mes’ud bir yuva kurarız ve siz de bana hergün tuzlu kahve yaparsınız.” der. evlilikleri de elli yıl sürmüş ama bir kez olsun benimki şekerli olsun bu sefer canım böyle istedi dememiş. enteresan.

  ama ben aynı hikayeyi kaç sene önce x kokulu hikayeler'de de okumuştum. * (menekşe, papatya, kahve, manolya, yasemin kokulu hikayeler) orada da ilk kez oturup birlikte kahve içen çiftte bu sefer damat heyecandan kahveye tuz atıp kız sebebini sorunca da bir yalan uyduruyordu. sonra bu yalancı damat tüm evlilik hayatında tuzlu kahve içip eşi de öldükten sonra vicdan azabından gerçekleri bir mektup gibi yazıyordu.
   
 15. 15
  aslında mantığının, gelen damat adayını beğenmediği ve reddettiği olduğu söylenilen eylem ancak şimdi tamamen eğlence haline getirildi. baya zorlama hallere sokanları da var.