kayıt

aşı karşıtlığı

 1. 13
  (bkz: vernon coleman )
  #489356 eddai | 3 ay önce
   
 2. 12
  öncelikle ben aşı oldum bana bir şey olmaz algısının önüne geçilmeli çünkü hiçbir aşı veya ilaç size uygulandıktan sonra üzerinizde görünmez bir kalkan oluşturmuyor. Aşı karşıtlığı veya aşı olmak istememe kavramları da çok farklı tanımlardır. Her şeyden ziyade aşı karşıtı olduğunu söyleyen ve bu yönde propaganda yapan kişiler sağlıkçıdan ziyade daha çok spiker, sunucu veya kişisel gelişim uzmanlarıdır.

  Aşı sizlere uygulandıktan sonra bağışıklık sisteminiz içerisindeki hafıza hücrelerinize nüfus ederek bu hücrelerin kendini yenileyip gelebilecek herhangi olası bir viral enfeksiyona karşı sizi sürekli savunacak hale gelmektedir. Yani amaç burada sizin vücudunuzun dışında görünmez bir kalkan oluşturmaktan ziyade sizin vücudunuzun içerisinde bir kalkan oluşturup içerden savaşarak sizin bu savaştan en az zararla çıkmanızı sağlamak.

  Evet aşı olmak veya olmamak işte bütün mesele bu ancak bu meselenin sonuçları sadece sizi değil bütün toplumu etkileyecek, ben aşı oldum diye maske ve sosyal mesafeyi hiçe saymakla, ben aşı olmayacağım herkes oldu nasılsa bana bir şey olmaz demek aynı şey.

  Kendinize ve çevrenizdeki insanların vebali de sizin ellerinizde...
  Sağlıklı günler....
  #489316 KayıpRuh | 3 ay önce
   
 3. 11
  bazı müslümanlara bakıyorum da utanmasalar aşıya biat edecekler. insanların aşıya bu kadar sahip çıkmanın tefekkür eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.
  #489200 hebelehubele | 3 ay önce
   
 4. 10
  adam sigara içerken "aşının içindeki maddelere güvenmiyorum ilerde ne gibi yan etkileri olacağını bilmiyoruz" diyor. aşının bir tedavi olmadığını, işe yaramadığını düşünen birçok aşı karşıtı var malesef.
  #489196 mmt | 3 ay önce
   
 5. 9
  Covid aşılarının dayatması neticesinde karşıtlık kazanmaya başlanılan hadise. Ne idüğü belirsiz şeyleri zerkediyorlar vücuda. Hiçbir koruma garantisi olmadığı gibi maske takmaya mesafeye vs herşeye devam. Ne anladım ben o işten. Ne diye vurulayım hiçbir izahı yok. Olanlarda olsunlar madem koruyor aşı. bana ne bulaşıyosun. Ben olmuyorum. Birkaç sene sonra kanser hastalıkları fırlarsa çocuklarınız özürlü doğarsa aman canım herkes yaptırdı bizde yaptırdık felan dersiniz. Kimsenin sorumluluk kabul etmediği saçma saçma aşılar. Ne kadar geç vurulursak o kadar iyi. Allah nasip etmesin tabi şu saçma sapan uyduruk pandemi yalanından bizi bir an evvel kurtarsın Amin
  #489195 Yonuzzade | 3 ay önce
   
 6. 8
  Bu da antisemitizm gibi bir algıya dönüştürülüyor. İsrail zalim deyince Yahudi düşmanı oluyorsun bir anda.

  Aşı karşıtı diye bir şey yok. Aşı denen tedavi yönteminin işe yaramaz veya zararlı olduğunu iddia eden kimse yok en azından ben görmedim.

  Dsö diye bir kuruluş var. Aşıları piyasaya süren belli ülkeler ve odaklar var. Bu işin kötü niyetle kullanıldığı örnekler var. Şimdi bu adamlara güvenmeyen neden aşı karşıtı, bilim karşıtı olarak yaftalanıyor?

  Fahrettin koca aylarca yalan söyledi millete. Şimdi aşı çok güzel bir şey aşı olun, çok güvenli diyor. Buna inanmak zorunda mıyım? İnanmazsam bu benim suçum mu fahrettin beyin mi?

  Bence aşı güzel bir tedavi yöntemi ama abd'ye güvenmiyorum. ABD aşısına güvenmiyorum. Bunu söyleyince abd karşıtı mı olurum aşı karşıtı mi? Bu manipülasyon bile şüphelenmeye yeter.
  #489191 halit | 3 ay önce
   
 7. 7
  Geçen bir müşteri aşı olduktan sonra iktidarsızlık problemi yaşadığını söyledi. Biontech olmuş. İki aydır durum stabil dedi. Bilinçaltı, koşullanma falan diyenler olabilir ama ben aşılara güvenmiyorum. Bu demektir ki dünyanın çoğuna, devletlerin hemen hepsine güvenmiyorum. Bu tek başına beni haksız çıkarır mı?.. zaman büyük müfessir, bekleyelim görelim.
   
 8. 6
  konuyla ilgili sinan alper’in* bu insanlar neden böyle? isimli podcast serisinden kısa bir bölüm var, altında yatan sebepleri merak edenler için dinlemeye değer. ilk iki bölümde de komplo teorilerini konuşuyor, onlar da ilgili olarak dinlenebilir.
  spotify’da mevcut.
  open.spotify.com/...
  #489180 meolinkh | 3 ay önce
   
 9. 5
  Hiç mantıklı olmayan bir hareket.Bazen bana Batıdaki uyduruk tarikatları hatırlatıyor.Aşı karşıtlarının önermelerini dinlerseniz ne kadar komik olduğunu görürsünüz.Neyse aşı olmak ya da olmamak herkesin kendi kararı ama toplumu ve ülkeyi etkileyen bir yanı da var.Mesela hasta sayısı arttıkça ne oluyor kapanmalar tekrar gündeme geliyor ve ekonomi gittikçe zayıflıyor.Hayat pahalılığından hiç bahsetmedim bile.Yani aşı olmayanlar diğerlerini enfekte ederek hakka girdiği gibi aynı zamanda hayatı bize zorlaştırıyor.Okulların açılması tehlikeye giriyor.Köy okullarında internete erişimi olmayan ve eba tv'nin de çekmediği çocukların hakkı mesela...
  #489179 weber | 3 ay önce
   
 10. 4
  (bkz: Said ercan)
  #487929 formulacı | 3 ay önce
   
 11. 3
  ne aşıyı destekliyorum ne de karşıtıyım. aşıları üreten firmalara güvenmiyorum. böyle söyleyince hemen çip meselesini açıp dalga geçiyorlar. hayır. ben eğer dünyanın sayılı zenginlerinden ve yatırımcılarından olsaydım bu kadar insana çip takılması için paramı heba etmezdim.

  ayrıca bu imansızların her şekilde gözümüze soktuğu ''dünyanın nüfusunun fazlalığı'' meselesi var. dünyanın çöpünün yarısını üreten amerika, kaynakları en fazla tüketen, dünyayı kurutan gene bunlar ama nüfus fazlaymış, kaynaklar yetmiyormuş diye orada burada konuşan, filmler yapan gene bunlar.

  pandemide en fazla zenginleşenler de belli. bu iş kime en çok yarıyorsa ben onlara güvenmiyorum. ama yarın öbür gün aşı olmazsan okula gidemezsin, otobüse binemezsin, evden dışarıya adımını atamazsın derlerse...
   
 12. 2
  karşıt olmak başka aşı olmak istememek başka.

  karşıtların dayanaklarının çoğu tutarsız covid-19 hakkındaki komplo teorilerine dayanır.
  temellendirilmiş bir karşıtlık varsa saygı duyulur.
  fakat ne idüğü belirsiz örnekler, tuhaf ve tutarsız çıkarımlar, ismi bile uydurma sözde doktorlardan belgelerle yapılan karşıtlığa saygı duyulmaz.
  "almanya'da bir doktor şöyle şöyle dedi" diyorlar. girip bakıyorsun. sadece komplo teorilerinde geçen bir isim. başka yerde yok.
  #487920 sır | 3 ay önce
   
 13. 1
  Kobay olmak istemediğim için desteklediğim...
  #487914 Blacknurse | 3 ay önce