kayıt

ilahiyatçı kızların ev işlerinden anlamıyor oluşu

 1. 8
  Bu sıcaklarda anladığı halde anlamazdan geliyor olması da mümkündür.
  (bkz: ütü yapmak )
  (bkz: ev süpürmek)
  #489319 formulacı | 3 ay önce
   
 2. 7
  Gençler bilmez Erbakan hocanın Çankaya dan file doldurup basın açıklaması yapmasının eleştirilmesi gibi Ethem hocanın da negatif örneklem üzerinden yaptığı bu tespit eleştirilebilir ama haklılık payı gittikçe artıyor. Muhtemelen Ankara ilahiyat ekolünde daha da kendini gösteren bir durumdur.
  2+1 evini boyayan, kapı kilidi söküp takabilen,beyaz eşyaların ufak arızalarıni tespit edip servise para çarptırmayan, bilgisayarına format atan, kendi mutfağının perdesini diken, balkonunda sardunya yetiştiren, öğrenci evinde mantı açan, pense ile kerpeteni ayırt edebilen, dantel örüp kaneviçe işleyen, mutfak evyesisini söküp takan,kütüphanesi gardrobundan daha renkli olan... ilahiyatçı kızların da selamını iletmeyi bir borç bilirim. Ama bunların bir çoğu ev işi değil bey işi hoca da haklı şimdi.
  (bkz: toplumsal cinsiyet rolleri)

  #489315 formulacı | 3 ay önce
   
 3. 6
  daha çok yeni neslin evden uzaklaşması sosyal hayata alışması sonucu ortaya çıkan sadece ilahiyatçılara hatta sadece kızlara has olmayan durum. delikanlıların musluk tamir edememesi de madalyonun diğer yüzü. annelerin gün yapması ama bunun için cafe restoran hiç olmadı açık alan mesire yeri tercihi. babaların eve tamirci çağırması hiç olmadı eskiyi getir yeniyi götüre müracaat etmesi. ayrıca ilahiyatçı kızdan beklenen neden ev işlerinden anlaması onu da anlamadım. ev işlerinden anlayan ama ilahiyatçı olmayan kızları, ilahiyatçı olan ama ev işlerinden anlamayan kızlar yüzünden üzmeden önce düşünecekti toplum bunu. toplum diyorum çünkü bu mesele toplumsal bir hale büründü. diploma sofra kurmuyor, gano ütü yapmıyor, verilen fetvalarla yuva, yuva olmuyor mu? tabi ki de olmaz ne zannetmiştiniz sahi? ilahiyat okuyan kız apandisit ameliyatı yapamaz gençler... dolayısıyla cafe çayına kahvesine kantin kurabiyesine vapur simidine alışmış kız mutfakta anne eli değmiş gibi yemekler yapamaz. yapmak istemiyor çünkü. ha instagram da paylaşacaksa belki yapar. ama canı isteyince yapar. çoluk cocuk aç kalmasın diye değil...bu hamur daha çok su kaldırır. ama bu kadar yeterli. siz yine de alabildiği kadar un ekleyin. kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurun. bir tutam dünyevileşme, bir tutam bireyselleşme, biraz özgürlük, biraz feminizm, biraz kadın hakları, biraz toplumsal sömürü, biraz kadının metalaşması, biraz teşhir biraz..... 250 derece önceden ısıtılmış fırında cayır cayır ... pembeleşene kadar pişirin. kim suçluysa yüzü kızaracaktır.
  (bkz: artık devir değişti)
  #454399 formulacı | 6 yıl önce
   
 4. 5
  (bkz: Yumurta dahi kıramayan kız)
  (bkz: Yumurta ne ayol diyen kız)
  (bkz: Ama kahveyi iyi yaparım diyen kız)
  #454397 RuhAdam | 6 yıl önce
   
 5. 4
  Gözlemlenmiş Yüzde yüz onaylı gerçektir
  #454395 aise | 6 yıl önce
   
 6. 3
  (bkz: genelleme )
  #454394 Blacknurse | 6 yıl önce
   
 7. 2
  bunu sadece ilahıyatçı bayanlara indirgemesini anlayamadığım ifade. *
  #404326 ilk_lâ | 9 yıl önce
   
 8. 1
  bir ilahiyat profesörü'nün ( ethem cebecioğlu ) ifadesi.
  #404284 fikirbabası | 9 yıl önce