kayıt

elmalılı hamdi yazır

 1. 1
  1878'de antalya'da dünyaya gelmiş,1942'de İstanbul'da vefat etmiştir. türkçe kur'an tefsirlerinden birini telif etmiş din adamı, çevirmen ve hattattır.türkçe,arapça,farsça ve fransızcayı ileri derecede bilmektedir.diyanet işleri tarafından kabul edilen ilk tefsir olan 'hak dini kur'an dili' onun eseridir.
  #382734 tesnim | 9 yıl önce
   
 2. 2
  edebiyat ve din kültürü kipatlarımızda adı geçer.çevirileriyle tanınmıştır.(bkz: hak dini kur'an dili)
  #389529 o da nesi | 8 yıl önce
   
 3. 3
  babası burdurun yazır köyünde doğmuş olan kendisi antalyanın elmalı kazasında dünyaya gelen alim.
  antalya mebusu olarakda görev yapan hamdi yazır kanun-i esasinin değişmesinde önemli rol oynamış.
  fransızcadan çeviri yaptığı bir kitap (metalib ve mezahib) olmasından anlaşıldığı üzre arapçanın yanında iyi derece fransızca da biliyordu.
  #419767 zübdeialem | 7 yıl önce
   
 4. 4
  abdülhamit han'ın hal fetvasını yazan kişiymiş.tanımak için yeterli.

  www.dunyabulteni.net/...
  #477856 weber | 3 yıl önce
   
 5. 5
  fransızca'dan çeviri yaptığı iki tane felesefe eseri vardır, biri yukarıda zikredilmiş. İngiliz filozof Alexander Bain'in bir kitabını da İstintâcî ve İstikrâî Mantık ismiyle çevirmiş, bu kitabı Süleymaniye Medresesi’nde öğrencilerine ders notu olarak vermiştir.

  kemalist devirde yetişen "düşünür"lerin en meşhurlarının dahi, osmanlı son dönemindeki entelektüel birikime yetişememesi çok ilginç. dini mevzularda zaten kıyas yapılamaz ama felsefe, edebiyat ve mantıkta dahi durum aynı.
  #480787 münkesir | 7 ay önce
   
 6. 6
  ulu hakan döneminin gafillerinden biri. mustafa kemal paşa'nın "bırakın da insanlar arap oğlunun yavelerini öğrensin" diyerek talimat verdiği meal ve tefsiri yapan şahıs.
  #480933 savasasik | 6 ay önce