kayıt

aliya izzetbegoviç

 1. 23
  "benim için iyi,doğru ve güzel olan ne varsa hepsinin diğer adı islamdır." sözünün sahibi.
   
 2. 7
  "benim için iyi doğru ve güzel olan ne varsa hepsinin diğer adı islamdır." *
  #7171 hulofira | 11 yıl önce
   
 3. 1
  meleklerle omuz omuza yürüyen adam.
  #2599 hayy bin yakzan | 11 yıl önce
   
 4. 8
  "allah'a yemin olsun ki köle olmayacağız" andını lıkır lıkır içmiş, bosna'nın efsanevi lideri. onun adını duyunca ve konuşmalarının yayınlandığı kitaplarında; askerlerine hitaben "kardeşlerim" diye seslendiğini duyunca kanın kaynamaması, fokurdamaması mümkün mü acep!

  #7213 dilemma | 11 yıl önce
   
 5. 25
  duruşu* ve yürüyüşüyle örnek bir müslüman lider olan aliya'nın vefatının üzerinden 9 yıl geçmiş; Allah rahmetini esirgemesin üzerinden/üzerimizden...
  #409947 adamın biri | 9 yıl önce
   
 6. 13
  askerini selamların en güzeli (vurgula: ''selamun aleyküm)''ile selamlayan allah rızasına vurgun lider.
  #17774 elfida | 11 yıl önce
   
 7. 3
  bilge kral.
  #4720 mimravav | 11 yıl önce
   
 8. 4
  askerliğini üsküdar'da yapan boşnak lider.
  #4724 gncfyz | 11 yıl önce
   
 9. 16
  "hayatımın anlamını kaybetmişsem ölmeliyim" deme cür'etini gösterebilmiş bilge kral.
  #21673 mostar | 10 yıl önce
   
 10. 17
  doğuyu ve batıyı,
  bilgeliği ve yiğitliği,
  müslümanlığı ve komutanlığı,
  bosna ile türkiye yi,
  Åžehitliği ve kahramanlığı sinesinde barındırabilecek kadar bir yüreğe sahip

  balkanların olduğu gibi ortadoğunun ve bütün islam dünyasının mumla aradığı
  lider bir kişilik.
  #21680 misefendi | 10 yıl önce
   
 11. 29
  --- iktibas ---

  Hem ahlaklı olmak hem de yönetici olmak mümkün mü? Aliya'yı tanıyınca bunun imkânına inanıyoruz.. Okuyalım.. Zannetmeyin ki bu konuşma Aliya'nın muhalefet konuşması.. Aksine bu satırlar Aliya'nın iktidar partisiyken ve üstelik seçimler yaklaşmışken yaptığı bir konuşmadan alıntı.. Belki de Sezai Karakoç'un "politika illetinden kurtuluş" olarak adlandırdığı hayal, Aliya'nın uygulamaya koyduğu bir örneklik olabilir, okuyalım:

  “Tüm çabalarımıza rağmen üretimi artıramadık. Dolayısıyla yapabileceğimizden daha azını başardığımızı düşünüyorum. Para biriminin değerini sabitleyemedik. Bu dinarın da şu bononun da hiçbir değeri yok. Belki de yapabileceğimiz halde konut reformunu gerçekleştiremedik. Slovenya, kendi para biriminin karşılığı olarak değerlendirdiği 200-300 milyon doları konut reformundan sağladı. Oysa biz konut reformunun etrafında iki yıldır dönüp dolanıyoruz ve bir türlü de bitiremiyoruz. Dahası devlet bütçesine az ya da çok istikrarlı bir gelir kaynağı sağlayamadık. Bu alanda en iyi kararları aldığımızı düşünmüyorum. Bu yüzden sağlık, eğitim, devlet demokrasisi, adalet ve emekli aylıkları yürümüyor. Sanırım bu alanda daha iyisini yapabilirdik. Bosna-Hersek gümrük sınırından son 6 ayda en azından 200 bin ton ticari eşya girdi. Her kilogramı bir mark olarak hesap edersek, toplamı 200 milyon mark eder. Eğer doktorlar, pratik olarak, yardımlardan geçiniyorlarsa durum ümitsiz demektir. İnsanlarımız dışarıya gidiyor, iş buluyor ve geri dönmüyorlar. Adalet sistemimiz çürüyor. Yargıçlar, daha çok kazanabilecekleri avukatlığa dönüyorlar. Hükümetimiz, belli kategorideki insanların maaşını ne yapıp edip bulmak, ödemek zorundadır. Adalet olmadan hiçbir şey olmaz, zira adliye kurumu olmadan devlet hayatiyetini sürdüremez.”

  --- iktibas ---
  #430001 adamın biri | 8 yıl önce
   
 12. 38
  Hazret'in evvelsi günü ölümünün 12. yıl dönümü idi.Trabzon'a onun komutanlarından Nedzad Kurtoviç ile srebrenitsa katliam ında evladını kaybeden ve aynı zamanda srebrenitsalı anneler derneğinin başkanı munira subasic teşrif ettiler.VE mübareği anlattılar.Allah makamını artırsın.Onun gibi liderler nasip eylesin nasip eylediğininde kıymetini bilmeyi nasip eylesin.
  #463807 Yonuzzade | 6 yıl önce
   
 13. 5
  konuşmalar kitabını okurken tanıştığım sda(demokratik eylem partisi) kurucusu. partisinin kuruluşunu genç gönüllülere benzetmişimdir hep. aynı ateş, aynı şevk, benzer dertler...
  #6179 rec | 11 yıl önce
   
 14. 6
  (bkz: sana dünyanın bütün dillerinde komutanım demek isterdim)
  selahattin yusuf
  gerçek hayat dergisi
  24-31 ekim 2003
  #6181 adamın biri | 11 yıl önce
   
 15. 2
  doğu ve batı arasındaki islam, islam deklerasyonu adlı kitapların yazarı.
  #2601 loom | 11 yıl önce