kayıt

iran islam devrimi

 1. 1
  Devrim 1979 da yapıldı.Bu devrimde Parlamenter monarşiden şeriate(iran şeriati) geçiş yapılmıştır.
  #449585 RuhAdam | 3 yıl önce
   
 2. 2
  (bkz: ayetullah humeyni)
  #449586 zübdeialem | 3 yıl önce
   
 3. 3
  Devrim'in kendi evlatlarını yemesine neden olmuştur. Humeyni Devrimden sonra, devrim sürecinde işbirliği yaptığı sosyalistlerin çoğunu idam ettirmiş yada sürdürmüştür. Tayyar Arı'nın Geçmişten Günümüze ortadoğu kitapındaki İran devrimi bölümünü okurken bu başlığa denk gelmemde ayrı bir tevafuk.
  #449588 kunfeyekun | 3 yıl önce
   
 4. 4
  türkiye'de ki müslümanların o zamanlar umutlanmasına sebeb olmuştur.fakat iran'ın şimdiki halini gördüklerinde neredeyse "laikliğe" şükredecek hale gelmişlerdir.sol gazetelerin en büyük korkusu iran olmaktır.yanlız türkiye'de işin iç yüzünü bilen müslümanlar iran olmak istemez .çünkü 12 imam inançları sapkınlıktır.
  (bkz: şiiilik )
  #457611 kudüsbizimdir | 2 yıl önce
   
 5. 5
  çadorla simgelenen devrimdir.
  Çador, Çadar ya da Çadur (Farsça: چادر) İran'da kadınlar tarafından giyilen bir çarşaftır. Kullanımı antik zamanlara, Ahameniş İmparatorluğu'na dayanır. Pehlevi Hanedanı döneminde Batılı kıyafetler tercih edilirken, İran İslam Devrimi'nden sonra yeniden yaygınlaşmıştır.
  #457617 bosna | 2 yıl önce
   
 6. 6
  her ne kadar adında islam olsada,islamla alakası olmayan devrimdir.
  #457620 bosna | 2 yıl önce
   
 7. 7
  bu iran hiçbir zaman ne siyasi ne içtimai tam bir 'ımad, kıvam bulamamış diye tam kanaat veriyor. kisradan beri bir lanettir üstlerinde, buğday ambarında açlıktan ölüyorlar.
  #478433 eren | 3 ay önce
   
 8. 8
  humeyni 15 yıllık sürgünün ardından devrim sonrası iran'a dönerken uçakta bir gazeteci kendisine hissiyatınız nedir diye soruyor. humeyni ortadoğu insanlarına has bir soğukkanlılıkla sadece "hiç" diyor;

  twitter.com/...

  iran devrimi de aynıdır. islam dünyası için koca bir hiçtir.
  #478505 münkesir | 3 ay önce
   
 9. 9
  Doğru tâbir "iran imamiyye devleti" olmalıdır. İmamiyye itikadındakilerin hemen hemen hepsi; "imamete inanmayan kıble ehli, müslimdir ama imameti kabul etmedikleri için mü'min değildir, îmân kalplerine yerleşmemiştir" diyerek üstü kapalı bir tekfir mekanizması işletirler. Böyle bir devletin islam âlemini kuşatmasını beklemek hayaldir. İslam devletiyle olan taalluku sadece isminden ibarettir.
   
 10. 10
  İslam Devrimini zihinlerde ve kalplerde de gerçekleştirmenin lüzumunu anlamayan İran’ın 1979 da başlayan fiyasko devrimi. 28 şubat sürecinde madem hayır hadi İran’a laflarıyla cahil ve cahil ulema! tarafından İslamiyetin yaşanacağı tek ülke olarak görülen güya İslami devrimle müşerref ülke..şeriat hayatın her anına; hatta madde ve manasına nüfuz eder insanın..manadan uzak şeriat şimdi dar pantolon üzerinde omuzlara kadar inen başörtüler hatta peçe takan kadınlar türetti...feracede giysin hadi...içinde strech pantolonuda olsun...haaa bide makyajlı...zorla yapılan islam Devriminin kolaylıkla yaptığı islam Evrim’i....ve benzemeye başlayan Türkiye...1979 un sonlarında 100.000 kadın başörtüye hayır diye yürüyüş yapmış İran meydanlarında...biraz kulak vereydiniz keşke...islam kimliğine zarar vermezdiniz hiç değilse...şu hale bak...nede olsa devrim...
  #478522 melike | 3 ay önce